Site icon Peloton4

Suite on HANA mı? S/4HANA mı?

Uzun bir ara verdikten sonraki ilk yazı konumu belirlemekte çok zorluk çekmedim. Türkiye SAP EkoSistemi HANA platformu konusunda epeyce bilgi sahibi oldu ve faydaları konusunda da kafalar net. Donanım maaliyetleri göreli olarak ucuzladı, Microsoft, Amazon, Google gibi uluslararası oyuncuların yanında, KoçSistem gibi yerel oyuncular da Servis şeklinde ve ihtiyaca göre kapasite sunan donanım alternatiflerini oldukça hesaplı şekilde sunmaya başladılar. https://www.maximus.com.tr/hana-as-a-service/

Şimdi mevcut SAP kullanan şirketler için cevaplanması gereken son bir soru kaldı: Suite on HANA mı yoksa S/4HANA mı?

2 yıl öncesine kadar cevaplanması zor bir soruydu bu, ancak özellikle iki ay önce duyurulan S/4HANA 1709 sürümünden sonra sorunun cevabı çok kolaylaştı. Kesinlikle S/4HANA…Peki Neden?

Suite on HANA, diğer veritabanları üzerinde koşan benzeri SAP ERP 6.0 EHPX ürününe göre ciddi avantajlar ve özellikler sunuyor:

Geleneksel SAP ERP’ye göre çok büyük yenilikler sunsa da Suite on HANA sadece geçici bir çözüm. Asıl fayda ve renkli dünya S/4HANA’da saklı. 2 yıl öncesine kadar pek fark yok gibi görünüyordu, özellikle SAP ERP’yi Suite on HANA’ya migrate edip, üzerine de SFIN diye bilinen SAP Accounting Powered by HANA add-onu’nu yükleyip finans verilerini dönüştürdükten sonra. Ancak durum o kadar basit değilmiş. Bunu tecrübe ile sabitleyerek öğrendim maalesef.

Peki S/4HANA Suite on HANA’dan faklı ne sunuyor?

Ancak tüm bunların ötesinde, Operasyonel sisteminiz ile Analitik sisteminiz tek bir kurulum ve veritabanı üzerinde çalışabilir hale geliyor. Bunlara ek olarak da Embedded BPC ile bütçenizi de aynı sistem ve Veritabanı üzerinde yapabilir duruma geliyorsunuz.

Hafif, yalın ve kolay yönetilebilir bir SAP çözüm ailesi. İşte bu yüzden ben S/4HANA diyorum.

Sevgiler,

@sarhanpolatates

 

Araç çubuğuna atla