Suite on HANA mı? S/4HANA mı?

Uzun bir ara verdikten sonraki ilk yazı konumu belirlemekte çok zorluk çekmedim. Türkiye SAP EkoSistemi HANA platformu konusunda epeyce bilgi sahibi oldu ve faydaları konusunda da kafalar net. Donanım maaliyetleri göreli olarak ucuzladı, Microsoft, Amazon, Google gibi uluslararası oyuncuların yanında, KoçSistem gibi yerel oyuncular da Servis şeklinde ve ihtiyaca göre kapasite sunan donanım alternatiflerini oldukça hesaplı şekilde sunmaya başladılar. https://www.maximus.com.tr/hana-as-a-service/

Şimdi mevcut SAP kullanan şirketler için cevaplanması gereken son bir soru kaldı: Suite on HANA mı yoksa S/4HANA mı?

2 yıl öncesine kadar cevaplanması zor bir soruydu bu, ancak özellikle iki ay önce duyurulan S/4HANA 1709 sürümünden sonra sorunun cevabı çok kolaylaştı. Kesinlikle S/4HANA…Peki Neden?

Suite on HANA, diğer veritabanları üzerinde koşan benzeri SAP ERP 6.0 EHPX ürününe göre ciddi avantajlar ve özellikler sunuyor:

  • Performans İyileştirme: 1000’den fazla optimizasyon SAP tarafından sadece HANA platformunda koşan SAP ERP ürünü için gerçekleştirildi. Genelde mevcut işlem kodunun sonuna H eklenerek ulaşılabiliyor bu iyileştirmelere, benim favorim FBL ile başlayan işlem kodlarının sonuna H ekleyerek elde edilenler, FBL1H, FBL3H gibi. Detaylı bilgi için 1761546  no’lu SAP Note’a ulaşınız.
  • Fiori : Sadece HANA platform sürümü için kullanılabilen Fiori uygulamaları. Smart Business Cocpit türünde olanlar çok başarılı ama çalıştırması çok zahmetli.
  • Gerçek Zamanlı Analitikler: VDM temelli (HANA Live view’leri üzerinden .MDX temelli sorguları gerçek zamanlı gösterebilen) analitikler. Maalesef SAP tarafından hazır içerik olarak sunulan view’lar çok genel ve değiştirilmesi çok zahmetli. Ayrıca yetkilendirme sadece DB seviyesinde yapılabiliyor, her kullanıcıya bir DB user’ı açmak gibi sorun yaşıyorsunuz. Ancak Lumira ile kolayca bağlanıp, bir kaç dakika içinde gerçek zamanlı Analitikler oluşturmak çok keyifli. Hem de veriyi kopyalamadan. No ETL 🙂
  • Daha küçük Veritabanı büyüklüğü: 2016 yılı başında, 2 TB yakın verisi olan bir müşterimizi Suite on HANA’ya migrate ettikten sonra veri 400GB seviyesine indiğini görünce gerçekten ben de çok etkilenmiştim.

Geleneksel SAP ERP’ye göre çok büyük yenilikler sunsa da Suite on HANA sadece geçici bir çözüm. Asıl fayda ve renkli dünya S/4HANA’da saklı. 2 yıl öncesine kadar pek fark yok gibi görünüyordu, özellikle SAP ERP’yi Suite on HANA’ya migrate edip, üzerine de SFIN diye bilinen SAP Accounting Powered by HANA add-onu’nu yükleyip finans verilerini dönüştürdükten sonra. Ancak durum o kadar basit değilmiş. Bunu tecrübe ile sabitleyerek öğrendim maalesef.

Peki S/4HANA Suite on HANA’dan faklı ne sunuyor?

EvolotionOfS4_Sarhan

  • Yeni bir Core component S4CORE, yani yeni veri modeli ve yeni code seti. Gömülü bir sürü fonksiyon: EVM, PPDS, TM…
  • Fiori 2.0, yani gerçek zamanlı bildirimlerin de browser üzerinden kullanıcıyı işlemler konusunda yönlendirebilmesi ve tüm fonksiyonların Fiori Launchpad üzerinden browser temelli çalışabilmesi.
  • Gömülü Analitikler: HANA Live artık yok, çok şükür 🙂 onun yerine CDS (Core Data Services) temelli VDM’ler var. Hiçbir ek ürüne ihtiyaç duymadan Fiori üzerinden gerçek zamanlı Analitiklere erişmek mümkün.

S4HANA_Sarhan_1709

Ancak tüm bunların ötesinde, Operasyonel sisteminiz ile Analitik sisteminiz tek bir kurulum ve veritabanı üzerinde çalışabilir hale geliyor. Bunlara ek olarak da Embedded BPC ile bütçenizi de aynı sistem ve Veritabanı üzerinde yapabilir duruma geliyorsunuz.

Hafif, yalın ve kolay yönetilebilir bir SAP çözüm ailesi. İşte bu yüzden ben S/4HANA diyorum.

Sevgiler,

@sarhanpolatates

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.